У неділю, 18 травня, у Ватикані офіційно розпочався понтифікат нового Папи Римського – Лева XIV. Інавгураційна меса відбулася на площі Святого Петра, зібравши десятки тисяч паломників, духовенства та лідерів країн з усього світу. Історичність події підкреслюється тим, що Лев XIV став першим в історії Папою-американцем.
У церемонії взяв участь і президент України Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською, що стало символічним жестом, адже глава української держави став першим іноземним лідером, якого прийняв новообраний понтифік.
Під час проповіді Лев XIV наголосив на двох ключових принципах свого служіння — любові та єдності. Він підкреслив, що Церква має бути не лише духовним осередком, а й джерелом надії, миру та примирення:
“Я хотів би, щоб нашим першим великим бажанням була єдність Церкви, знак єдності та причастя, який стане запорукою для примиреного світу”, — заявив Папа.
Символами понтифікату стали традиційна вовняна накидка — палій — та “перстень рибалки”, що символізує апостольську спадкоємність.
Новий Папа — 69-річний Роберт Прево — був обраний на другий день конклаву. У 2023 році його призначив кардиналом покійний Папа Франциск. До обрання він очолював один із найважливіших ватиканських органів — дикастерію, відповідальну за призначення єпископів по всьому світу.
У своєму першому недільному благословенні як Папа Римський, Лев XIV згадав про війну в Україні, закликавши до справедливого і міцного миру. Цей заклик пролунали на фоні зростаючого міжнародного запиту на роль Ватикану як потенційного миротворця.
Пізніше відбулася закрита зустріч Лева XIV з президентом Зеленським. Після переговорів український лідер зазначив, що Ватикан готовий стати платформою для прямих перемовин між Україною та Росією:
«Ми відкриті до діалогу у будь-якому форматі — головне, щоб він дав реальні результати. Цінуємо підтримку України та чітку позицію на захист справедливого миру», — сказав Зеленський у своєму офіційному Telegram-каналі.


Інавгурація Папи Лева XIV знаменує початок нового етапу для Католицької церкви, з особливим акцентом на глобальну єдність, примирення і миротворчу місію, включно з підтримкою країн, які переживають збройні конфлікти.