На тлі уповільнення мирних переговорів адміністрація Дональда Трампа погодила перший експорт зброї до України вартістю понад $50 млн у форматі прямих комерційних продажів (DCS). Це стало першим рішенням такого роду від повернення Трампа до Білого дому понад 100 днів тому, повідомляє Kyiv Post із посиланням на дипломатичні джерела.
Основне:
- $50 млн зброї та оборонних послуг буде експортовано з США до України на умовах DCS (Direct Commercial Sales).
- Часткове зняття паузи на військову допомогу Україні, яку адміністрація оголосила на початку каденції для перегляду пріоритетів у конфлікті.
- Продаж охоплює оборонні вироби, технічні дані та послуги — відповідно до Закону про контроль за експортом озброєнь (Arms Export Control Act).
- Оголошення про продаж направлено Конгресу США Держдепартаментом.
Контекст:
- Від 2015 до 2023 року США вже таємно санкціонували експорт оборонної продукції на понад $1,6 млрд до України через DCS.
- Новий продаж підтверджує, що підтримка України продовжується, попри припущення про можливу зміну курсу Трампа на повну ізоляцію України.
- Конгрес раніше вже схвалив понад $1 млрд на DCS-продажі для України.
- Президент Зеленський нещодавно заявив про плани купівлі від $30 до $50 млрд в американських системах ППО як елемент майбутніх гарантій безпеки.
Що це означає:
Експерти вважають, що продовження або часткове відновлення військової допомоги США дозволяє Вашингтону зберігати вплив як на Київ, так і на Москву у переговорах про припинення вогню.
Доктор Майкл Сесіре (RAND): «Щоб досягти сталого перемир’я, США потрібен важіль впливу. А продовження допомоги – один із ключових інструментів».
Цей крок може сигналізувати не стільки про зміну ставлення Трампа до війни, скільки про реалістичний підхід до ролі США у завершенні конфлікту – шляхом дипломатії, але з достатнім рівнем тиску.