Україна серйозно розглядає можливість відмови від прив’язки національної валюти до долара США на користь євро. Про це заявив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв’ю агентству Reuters.
За словами очільника НБУ, йдеться не про негайний перехід, а про стратегічне рішення, яке потребує ретельної підготовки. Такий крок обумовлений кількома чинниками: прагненням України приєднатися до Європейського Союзу, посиленням ролі ЄС у підтримці обороноздатності країни, змінами у глобальній геополітиці та загрозою фрагментації світової торгівлі.
Пишний зазначив, що наразі американський долар залишається основною резервною валютою у світі, але вагомість євро зростає, зокрема і на українському валютному ринку. У валютних операціях в Україні частка євро стабільно зростає, хоча долар все ще домінує. З огляду на це, Нацбанк вже ухвалив рішення про запровадження нового бенчмарку — довідкового значення курсу гривні до євро станом на 12:00, що відображатиме актуальну динаміку валютного ринку.
Також із 31 березня 2025 року НБУ припинив розрахунок офіційного курсу гривні до російського та білоруського рублів, а також деяких інших валют (зокрема, іранського ріала), що демонструє подальший відхід від фінансової залежності від країн, пов’язаних з ризиками.
Аналітики зазначають, що падіння довіри до долара посилилось після торговельних війн, ініційованих США в період попереднього президентства Дональда Трампа. Це викликало сумніви у ролі долара як довгострокової глобальної резервної валюти. Індекс долара, що відображає його вартість відносно кошика основних валют, знизився більш ніж на 9 %.
Поступовий перехід до євро як орієнтиру у валютній політиці України є не лише економічним, а й геополітичним рішенням, що підкреслює стратегічний курс держави на інтеграцію до європейського простору.